Inte inloggad
» Logga in

Köp & Sälj
» Lägg in ny annons
» Ändra / radera annons
» Sök Mc-annonser
» Mc-handlare
» Märkessökning
» Sparade annonser

Tjänster
» Mc-tester
» Mc-forum
» Mc-länkar
» Fotogalleriet
» Statistik: Mc-priser
» Mc-kalender
» Vägtips för Mc
» Campingplatser

Övrigt
» Mc-delar & tillbehör
» Mc-nyheter
» Mc-tidningar
» Mc-försäkring
» Låna pengar

 
Regler Medlemmar   Ny användare   Logga in för personliga meddelanden   Logga in
Här kan du söka bland ämnen och inlägg:
  Söktips
Sök endast i detta forum: Öppet MC-forum
Bilder []
Helskärm [av]
Fler inställningar...

Ta Lätt MC-kort?
 
2007-03-06, 18:21#1 
Forestfrog
Medlem




Medlem sedan:
Aug 06, 2006
Hejsan, jag fyllde 16 förra året i oktober och nu när snön börjar försvinna så är jag otroligt sugen på att ta lätt mc-kort och undrar därför om det finns någon på forumet som har någon aning om vad detta kan gå på.

Jag har kört moped och även vanlig MC förut så kostnader på körlektioner kommer inte bli så jättestora och säkert inte teorilektionerna heller men finns det någon minimum för vad man måste ha gått för att få ta kortet och köra upp osv?

Sen självklart så undrar jag ju ungefär vad det kostar

MVH // Dennis
   
 
2007-03-08, 23:08#2 
buba
Moderator




Medlem sedan:
Jun 14, 2005
Tjenare grin

Jag tog "fjollhoj"-kort i somras / höstas.
Mitt gick väl på 3-4 tusen, räknade aldrig efter så noga. Det absolut minsta du behöver pröjsa (ifall du har egen hoj att köra upp på) blir väl 150 för teoriprovet och 850 för uppkörningen.

Även ifall du vet / tror att du kan köra hoj, så är min erfarenhet att det alltid är lika bra att gå till en körskola, för dom vet exakt vad som gäller på uppkörningen och vad du behöver kunna.

Angående teorin så är det enklaste att plugga på ett datorprogram, det gjorde jag (är iofs lättlärd) och klarade provet på 1:a försöket.

På vägverkets hemsida kan du hitta information om hur banorna ser ut som man använder sig av vid uppkörning, där står exakta mått o sånt så det är bara att skaffa sig koner & dra ut nånstans där det finns mycket utrymme o öva, öva, öva, öva och öva lite till så att dom sitter stenhårt devil

Det är en grej till du ska tänka på, börja i god tid. Väntetiderna för uppkörning & provskrivning & tiderna på körskolorna tar snabbt slut när solen tittar fram snart, så var ute i god tid och börja boka sånt redan nu...happy

Hoppas att det här hjälpte dig en liten bit på vägen, fråga gärna ifall du undrar mer eller om du tycker att jag inte svarade på dina frågor grin

//Buba
   
 
2007-03-31, 18:07#3 
_bengan
Medlem




Medlem sedan:
Sep 08, 2006
va, kostar ett körkort typ 3-4 tusen kronor? jag hade tänkt å skaffa lätt mc, sen nästa år när jag blir 16. Har moped idag. Jag trodde typ det kosta max 2500 kr elr nåt.sad
   
 
2007-04-01, 00:21#4 
buba
Moderator




Medlem sedan:
Jun 14, 2005
Det beror ju på hur många lektioner du behöver på körskolan för att fixa trafiken, och hur många försök du behöver på prov & uppkörning.. Ju mer sånt du behöver ju dyrare blir det ju wink

Det jag skrev var vad mitt körkort kostade, det är ju inte alls säkert att ditt kommer kosta lika mycket, det beror ju som sagt på en hel del saker.

//Buba
   
 
2007-04-01, 11:28#5 
_bengan
Medlem




Medlem sedan:
Sep 08, 2006
okej okejsmile men jag hörde att om man tar lätt mc kort, och kör i 2 år, sedan kan man automatiskt få tillstånd att utveckla A1 körkortet till vanligt A körkort utan utterliggare utbildninggrin stämmer det? För jag menar då är det ju lätt värt att ta , lätt mc-kortgrin

MVH / bengan
   
 
Reklam:
Besök Superbike GöteborgSuperbike Göteborg
Vi säljer Suzuki och KTM till mycket bra priser! Välkomna!

Du är här: Forumstart » Motorcyklar » Öppet MC-forum

Svara på detta inlägg

Starta nytt ämne i denna kategori (Öppet MC-forum)

« Tillbaks till föregående sida


Tips:
• Hitta mer information, testa en sökning på Google!

Kolla in forumtoppenKolla in bildgalleriet

Inloggade medlemmar (12):
Till medlemslistan




Om WebCar2000  |  Vanliga frågor  |  Regler  |  Tipsa en vän  |  Handla säkert  |  
 
Du är här: Startsida » Mc » Forumstart » Motorcyklar » Öppet MC-forum